محمدرضا شجریان

 موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده و خوشنویس اهل ایران است و آلبوم های بسیاری منتشر کرده است. وب‌گاه آسیاسوسایتی وی را پرآوازه‌ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی، روزنامهٔ ونکوورسان او را یکی از مهم‌ترین هنرمندان موسیقی جهان و همچنین رادیوی عمومی ملی  در سال ۲۰۱۰ وی را یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی کرده است

بیوگرافی استاد شجریان از زبان او:
«تولدم روز اول مهر ماه سال ۱۳۱۹ در مشهد است، در خانواده ای که پدر بزرگم (علی اکبر) صدای بسیار رسایی داشته و به زیبایی آواز می خوانده است. او از مالکین بزرگ مشهد بود و از خواندن در جمع پرهیز داشته ، گاه برای دوستان سرشناسی که به دیدارش می آمده اند می خوانده است. پدرم مهدی از صدای پر طنین و رسا برخوردار بود و در جوانی آواز خواندن را شروع می کند ولی خیلی زود در محیط بسته و سنتی به قرائت قرآن رو آورده و تا آخر عمر بر همان عقیده باقی ماند و آواز را رها کرد و در قرائت قرآن جایگاه خاصی در مشهد پیدا نمود و شاگردان زیادی برای تلاوت قرآن تربیت کرد که از جمله خود اینجانب است.

تمام وقت من از شش سالگی به خواندن قرآن با صدای خوش می گذشت . در دوازده سالگی شهره‌ی خاص و عام بودم و در مجامع بزرگ مذهبی و یا سیاسی آن موقع تلاوت اول برنامه با من بود. به علت توانایی در تلاوت قرآن با صدای خوش، چشم و چراغ همه‌ی اعضا و دانش آموزان مدرسه و مردم بودم. در سال چهارم دبیرستان بر خلاف خواسته ام به دانشسرای مقدماتی رفتم و راه معلمی پیش گرفتم و از بیست سالگی به معلمی در دهات خراسان پرداختم. یک سال بعد ازدواج کردم با دختری که او هم معلم دبستان بود. همسرم خیلی با من همراه بود و با کمک او بر مشکلات مالی یک زندگی بسیار محقر پیروز شدیم.

از نوجوانی برای فراگیری گوشه های آوازی به هر دری می زدم و از هر کسی که شمه‌ای اطلاع داشت سوال می‌کردم. به ندرت دسترسی به رادیو پیدا می کردم تا موسیقی دلخواهم را بشنوم آن هم زمانش کوتاه بود و حاصلی نداشت ، تا اینکه در محیط شبانه روزی دانشسرا میسر شد «برنامه گلها» و برنامه «ساز تنها» را بشنوم و تمریناتم را شروع کنم . کمی بعد دبیر موسیقی‌مان آقای جوان نیز راهنمایی و کمک کردند. بیشترین تمرینات سازنده در دوران معلمی در خارج شهر بود که فراغتی داشتم و اغلب به کوه و صحرا می رفتم و تکنیک و متد را با سلیقه ی خودم تجربه و تمرین می کردم و صداهای گوناگون و تحریرها و چهچه‌ها را دستور کار خود قرار داده بودم. دوست و همکلاسی‌ام (ابولحسن کریمی) از ابتدای کار معلمی، سنتوری با خود آورده بود که بنوازد ، ترغیب شده مضراب دستم بگیرم و ببینم می شود زد ، بعد دیدم عجب کار مشکلی است تا دمدمه های صبح نشستم و آنقدر تمرین کردم تا توانستم آهنگی را دست و پا شکسته اجرا کنم و از آن به بعد سنتور شد یار غار من.
چندی بعد صدای سنتور جلال اخباری را از رادیو مشهد شنیدم و خوشم آمد ، پیدایش کردم و با هم دوست شدیم . سازی می زد و من هم می خواندم و تمرینات آواز با ساز و فراگیری نت و نواختن صحیح سنتور را با ایشان شروع کردم.

همان ابتدای کار هم صدای سنتور مشقی ام بسیار بد بود به فکر افتادم که سنتوری بسازم. کمی نجاری می دانستم با زیر و رو کردن تمامی کاروانسراها و چوب فروشی ها و با دادن یک انعام ۵ تومانی، الوار پهن از چوب توت بیست ساله را پیدا کردم. آن را مطابق اندازه ها بریدم . در آن زمان کسی در مشهد گوشی سنتور نمی فروخت ، مجبور شدم صد عدد میخ نمره شش بخرم و آن ها را با سوهان دستی کوچک کنم. این سنتور که دوازده خرکه بود ساخته شد و من با یک دلبستگی عجیب به این ساز ، تمرینات سنتورم را بیشتر کردم. با اینکه برای اولین بار بود چنین کاری کرده بودم و در مورد پل گذاری سنتور تجربه و اطلاعی نداشتم ولی سنتور صدای دلنشینی داشت. غیر از آن سنتور سنتورهای دیگری ساخته یا در حال ساخت داشتم که کار پل گذاری را برای موزون تر کردن صداها تا به حال ادامه داده ام و خوشبختانه به نتایج قابل توجهی هم رسیده ام . در نظر دارم در آینده کتاب یا جزوه‌ای درباره ی تجارب کار پل گذاری های گوناگون که روی سنتورها کرده ام همراه با نتایج آن ها منتشر کنم تا در این زمینه کار مفیدی انجام داده باشم.

در سالهای بعد از چهل با هنرمندان رادیو خراسان آشنا شده بودم ولی حاضر به ضبط برنامه موسیقی نبودم . در رادیو خراسان گاه اشعار عرفانی و مذهبی و گاهی تلاوت قرآن داشتم.
سال ۱۳۴۵ خورشیدی به اصرار دوستم ابوالحسن کریمی برای شرکت در امتحان شورای موسیقی به اتفاق او به تهران رفتم. راهی برای نام نویسی و شرکت در امتحان پیدا کردیم. در اتاق شورا میز کنفرانس بزرگی بود و حدود ۱۲ تا ۱۳ نفر اعضا شورا نشسته بود ، آقای مشیر همایون شهردار ، رییس شورا و آقایان حسنعلی ملاح ، علی تجویدی و مختاری و دیگران بودند. گفتند بیات ترک بخوان ! من هم از مایه بلند دو سه بیتی خواندم و در مایه ی بم فرود آمدم . ضربی با یک شعر هم به درخواست آقای ملاح خواندم. بعد آقای تجویدی پرسیدند تصنیف هم می خوانی ؟ چون تصنیف خواندن را دوست نداشتم و دون شان آواز خوان می دانستم ، بسیار جدی گفتم ابدا!
جوابی که بعد از یکماه از نتیجه امتحان به ما دادند این بود که فعلا رادیو بودجه ندارد که خواننده استخدام کند و فعلا رادیو نیاز به خواننده ندارد.

سال بعد به وسیله آقای دکتر شریف نژاد (که معاون رادیو خراسان بود و بسیار به من لطف داشت) قرار گذاشتیم در تابستان که ایشان در تهران هستند من هم به تهران بروم . با ایشان شبی به منزل آقای حسین محبی (که اپراتور با سابقه رادیو و برنامه ی گل ها بود) رفتیم و او که دوستی نزدیکی با دکتر داشت فردای آنروز مرا همراه با یک نوار که در «سه گاه» خوانده بودم به اقای داود پیرنیا (مسئول و تهیه کننده ان زمان برنامه گلها) معرفی کرد که همان معرفی راهگشای من به رادیو ایران و و برنامه ی گلها که منظور اصلی ام بود گردید.
با سپاس از دلسوزی های ابولحسن کریمی و محبت های دکتر شریف نژاد و یادی خوش از زنده یاد حسین محبی .»

۱۳۱۹

تولد اول مهر ماه در مشهد

۱۳۲۴

اغاز خوانندگی های کودکانه در خلوت

۱۳۲۶

ورود به سال اول پانزدهم بهمن در مشهد.

۱۳۲۷

اموختن تلاوت قران در نزد پدر

۱۳۲۸

شرکت در مجمع تلاوت قرآن در نه سالگی.

۱۳۲۹

آغاز تلاوتهای قرآن در میتینگ‌ها و اجتماعات سیاسی آن سالها . گذراندن سال چهارم مدرسه در دبستان فرخی.

۱۳۳۱

تلاوت قرآن برای اولین بار در رادیو خراسان به دعوت رییس رادیو.

۱۳۳۲

قبولی در امتحانات شم ابتدایی با عنوان شاگرد ممتاز در بین دانش آموزان مشهد. آغاز تحصیل در دبیرستان شاه رضا.

۱۳۳۴

شرکت در مسابقات فوتبال دبیرستانهای مشهد.

۱۳۳۶

ورود به دانشسرای مقدماتی در مشهد. آشنایی با اقای جوان اولین معلم موسیقی شجریان ( معلم سرود و موسیقی دردوران تحصیل در دانشسرای مقدماتی در مشهد).

۱۳۳۸

آغاز همکاری با رادیو خراسان و اجرای آوازهای بدون ساز و قرائت قرآن برای رادیو به طور افتخاری.

۱۳۳۹

دریافت دیپلم دانشسرای مقدماتی و استخدامدر اموزش و پرورش و انتقال به بخش رادکان و تدریس در دبستان خواجه نظام الملک و آشنایی با سنتور.

۱۳۴۰

آشنایی با نت و فراگیری سنتور نزد آقای جلال اخباری و شروع سنتور سازی و تحقیق برای بهتر کردن صدای سنتور . جشن عقد کنان در ۲۱ مهر ماه با دوشیزه فرخنده گل افشان در شهر قوچان.

۱۳۴۱

جشن عروسی در مشهد (در ۲۰ مرداد ماه) و آغاز یک زندگی خانوادگی سی ساله با ایشان که حاصل آن سه دختر و یک پسر است.

۱۳۴۲

انتقال از بخش رادکان به روستای شاه آباد مشهد به عنوان مدیر دبستان شاه‌آباد. تولد راحله (فرزانه) فرزند اول در ۲ مهر ماه در مشهد. ساختن اولین سنتور خود با چوب توت.

۱۳۴۴

تولد دختر دوم افسانه در ۲۸ اردیبهشت ماه در مشهد.(افسانه بعدها با پرویز مشکاتیان ازدواج میکند). انتقال از شاه آباد به شهر مشهد و تدریس در کلاس ششم دبستان پهلوی از مهر ماه. شرکت در مسابقات والیبال معلمان مشهد.

۱۳۴۵

انتقال از دبستان پهلوی به دبستان عبداللهیان مشهد و نظامت و معاونت دبستان مذکور.

۱۳۴۶

تدریس در دبستان های مشهد و انتقال در ۲۵ آذر از مشهد به تهران. تدریس در دبیرستان صفوی . آغاز فعالیت با برنامه های رادیو ایران. آشنایی با استاد احمد عبادی. راه یابی به کلاس درس آواز استاد اسماعیل مهرتاش و انجمن خوشنویسان نزد استاد بوذری. آشنایی با رضا ورزنده (استاد سنتور) در تابستان همین سال. اجرا و ضبط اولین برنامه ی در رادیو ایران که با عنوان «برگ سبز شماره ی » در شب جمعه ۱۵ آذر ماه پخش شد. کار در رادیو با نام مستعار «سیاوش بیدکانی» تا سال ۱۳۵۰ خورشیدی و بعد در رادیو و تلویزیون با نام خودش. آشنایی با اسماعیل مهرتاش در کلاس آواز ایشان.

۱۳۴۷

انتقال از آموزش و پرورش به وزارت منابع طبیعی . راه یابی به کلاس خط استاد حسن میرخانی.

۱۳۴۸

تولد دختر سوم مژگان در ۲۷ اردیبهشت ماه در تهران. تاسیس و شروع رادیو اف-ام به طریقه ی استریو فونیک و اجرای برنامه ی «سه گاه» به همراهی سه تار عبادی و تار مجد برای اولین بار به طریقه‌ی استریو . شرکت در جشن هنر شیرازبرای اولین بار. قبولی در امتحان خط (مرحله ی عالی) . راه یابی به کلاس خط استاد حسین میرخانی.

۱۳۴۹

آغاز همکاری با برنامه های تلویزیون ملی ایران در برنامه ی «هفت شهر عشق». قبولی در امتحان خط (مرحله‌ی ممتازی) انجمن خوشنویسان وزارت فرهنگ و هنر . سفر به برغان با استاد حسین میر خانی (خطاط)، ابراهیم بوذری (استاد خط)، خسرو زعیمی ( مدیر عامل انجمن خوشنویسان)و فرامرز پیل ارام (نقاش و استاد نقاشیخط شجریان).

۱۳۵۰

آشنایی با استاد فرامرز پایور و مشق سنتور نزد ایشان و آموزش ردیف آوازی صبا نزد فرامرز پایور . آشنایی و همکاری با هوشنگ ابتهاج در برنامه های «گل های تازه» رادیو.

۱۳۵۱

شروع تهیه‌ی برنامه های گلهای تازه توسط هوشنگ ابتهاج در رادیو و همکاری با او. دیدار و اشنایی با اقای دوامی به وسیله ی فرامرز پایور. آغاز فراگیری ردیف‌های آوازی و تصانیف قدیمی نزد استاد عبدالله دوامی. برگذاری کنسرتی در شمال ایران با منصور صارمی و هنرمندان دیگر.

۱۳۵۲

آشنایی با استاد نورعلی برومند و فراگیری شیوه‌ی آوازی سید حسن طاهرزاده نزد ایشان در مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی و آشنایی با هنر جویان مرکزمانند محمد رضا لطفی ، ناصر فرهنگفر ، حسین علیزاده ، جلال ذوالفنون و گنجه‌ای و مقدسی و حدادی و دیگران.

۱۳۵۳

سفر برای کنسرت های هند و پاکستان و افغانستان با استاد احمد عبادی . سفر به چین و ژاپن با احمد احرار و کریم فکور و حسین ملک و پرویز قاضی‌سعید به عنوان میهمانان ویژه برای گشایش پروازهایی به این دو کشور.

۱۳۵۴

تولد همایون فرزند چهارم در ۳۰ اردیبهشت ماه در تهران . ماموریت رادیو و تلویزیون برای کنسرتهای فروردین در ایالات مختلف امریکا. انتقال از وزارت منابع طبیعی به رادیو. قطع رابطه با مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی و ادامه ی درس آواز در منزل استاد نورعلی برومند.

۱۳۵۵

شرکت در جشنواره ی توس (نیشابور) با فرامرز پایور ، سایه ، حسن ناهید ، رحمت الله بدیعی ، محمد اسماعیلی ،  عبدالوهاب شهیدی و هوشنگ ظریف. حضور در برنامه ی جشن هنر شیراز (در حافظیه) با محمد رضا لطفی و فرهنگفر و اجرای برنامه‌ی «راست پنجگاه». کناره گیری رسمی و قطع رابطه‌ی کامل از رادیو در اسفند ماه. اجرای آواز در صفحات ردیف نوازی کانون پرورس فکری کودکان و نوجوانان . بهره گیری از محضر آقای برومند (در منزل خود استاد) به شیوه‌ی اواز مرحوم طاهر زاده (اخرین جلسه روز چهار شنبه ۲۹ دی ماه). فوت رضا ورزنده (۲۹ دی ماه) و نور علی برومند (۳۰ دی ماه) . آغاز ضبط تصانیف قدیمی با صدای عبدالله دوامی.

۱۳۵۶

اجرای برنامه ی «نوا» (چهره به چهره) به همراهی محمد رضا لطفی و گروه شیدا در جشن هنر شیراز. اجرای موسیقی «چهره به چهره» و «گلبانگ» . کناره گیری از رایو به خاطر جو نامساعد. تاسیس شرکت دل‌آواز برای انتشار برنامه های خود.

۱۳۵۷

احراز مقام اول تلاوت قرآن سراسر کشور در مرداد ماه. اجرای بخشی از تلاوت قرآن .انتشار البوم «گلبانگ» ( دو نوار). همکاری در تاسیس کانون «چاووش» با هوشنگ ابتهاج و محمد رضا لطفی برای ادامه‌ی فعالیت های موسیقی در خارج از رادیو تلویزیون.

۱۳۵۸

آشنایی با فیلسوف یگانه استاد غلامرضا دادبه (جانسوز) در منزل استاد خط مرتضی عبدالرسولی و آغاز فراگیری و شناخت بایگانی های فرهنگ و نوا ، فرهنگ پهلوانی و جوانمردان ، فرهنگ مادرنوایی و ... . اجرای موسیقی «خلوت گزیده» و «پیغام اهل راز» ( شامل دو نوار به نامهای  «راز دل» و «انتظار دل»). آخرین کنسرت‌ها با گروه پایور در مهر ماه در تالار رودکی . کنسرت ماهور (سپیده) با محمد رضا لطفی و گروه شیدا در تالار رودکی و دانشکاه ملی در آبان ماه.

۱۳۵۹

فوت استاد دوامی . اجرای موسیقی «عشق داند» (کنسرت ابوعطا) در اسفند ماه در سفارت آلمان به همراه محمدرضا لطفی. اجرای موسیقی «ساز قصه گو» ( دستگاه سه‌گاه). انتشار نوار موسیقی «پیغام اهل راز» (شامل دو نوار «راز دل» و «انتظار دل»).

۱۳۶۱

اولین کنسرت در سفارت ایتالیا به همراهی پرویز مشکاتیان و ناصر فرهنگفر (آستان جانان) پس از سه سال کناره گیری از فعالیت های کنسرتی – اجرای موسیقی «نوا مرکب خوانی» و «سرعشق» ( ماهور) و «بیداد»

۱۳۶۲

اجرای موسیقی «همایون مثنوی» با منصور صارمی. اجرای موسیقی «چهار گاه» (با فرهنگ شریف) و دیگر آواز ها در برنامه‌های خصوصی.

۱۳۶۴

اجرای موسیقی «گنبد مینا» و «جان عشاق». انتشار نوار موسیقی «بیداد».

۱۳۶۵

انتشار نوارهای موسیقی «نوا مرکب خوانی» , «سر عشق» (ماهور) و «آستان جانان». ضبط ده آواز به همراهی ویولن حبیب الله بدیعی در مونیخ در منزل دکتر علی خادمی.

۱۳۶۶

آغاز کنسرت ها در اروپا پس از انقلاب و شروع همکاری با گروه عارف . اجرای موسیقی «دود عود» و «دستان» …

۱۳۶۷

برگذازی سه شب کنسرت برای بزرگداشت حافظ در تالار رودکی( وحدت).انتشار نوار ((دستان)).

۱۳۶۸

اجرای سرو چمان «ماهور» و «پیام نسیم» (ابوعطا) در کنسرت های بهاره در اروپا با پیرنیاکان ،‌ جمشید عندلیبی و مرتضی اعیان. اجرای نوا و افشاری (آلبوم طریق عشق) در کنسرت های پاییزه اروپا به همراهی مشکاتیان و گروه عارف و دو شب کنسرت در اسفند ماه به دعوت شهردار بارسلون در این شهر به همکاری نی حسین عمومی ، تار داریوش طلایی و تنبک شمیرانی.

۱۳۶۹

سفر به تاجیکستان به دعوت خصوصی وزیر فرهنگ و هنر تاجیکستان. پرده برداری از پیکره‌ی باربد و دو شب کنسرت در کاخ باربد به همراه کمانچه‌ی محمود تبریزی زاده ، سه تار رضا قاسمی ، و تنبک مجید خلج. کنسرتهایی در امریکا به همراهی پیرنیاکان ، عندلیبی و اعیان. اجرای موسیقی «سرو چمان» , «پیام نسیم» و «دل مجنون» ( هر سه در امریکا). کنسرت شجریان برای زلزله زدگان رودبار در لس‌آنجلس. سخنرانی در پنج دانشگاه معتبر آمریکا برای دانشجویان و محققین.

۱۳۷۰

برگزاری پنج شب کنسرت در پارک ارم و هشت شب کنسرتهای افتخاری برای مردم جنوب شهر تهران در فرهنگسرای بهمن (کشتارگاه سابق تهران) در اسفند ماه. برگزاری کنسرت شکوهمندی به مدت پنج شب در محوطه‌ی چهلستون اصفهان. کنسرتهای اروپا با علی جهاندار و گروه آوا . جدایی از همسر اول خانم فرخنده گل افشان. اجرای موسیقی «دل شدگان» و «آسمان عشق». انتشار نوارهای موسیقی «سرو چمان» ، «پیام نسیم» ، «دل مجنون» و «خلوت گزیده».

۱۳۷۱

ازدواج با همسر دوم خانم کتایون خوانساری. کنسرتهای مرحله ی دوم در آمریکا با داریوش پیرنیاکان ، جمشید عندلیبی و همایون شجریان (اگوست تا نوامبر). برنامه‌ای با هابیل علی‌اف و همایون شجریان در تالار رودکی تهران. اجرای موسیقی «یادایام» . انتشار نوارهای «دلشدگان» و «آسمان عشق».

۱۳۷۲

انتشار گزارشی همراه با گفتگویی با شجریان تحت عنوان «محمد رضا شجریان استاد اواز ایران کجاست؟» در نشریه‌ی نوید فضیلت شماره‌ی ۱۶ ، مهر ماه تهران. اجرای سه گاه و راست پنجگاه «چشمه نوش» در کنسرتهای اروپایی به همراهی محمدرضا لطفی و مجید خلج در تابستان.

۱۳۷۳

اجرا برنامه ی «قاصدک» در کنسرتهای دور اروپا با پرویز مشکاتیان و همایون شجریان.

۱۳۷۴

کنسرتهای اصفهان، شیراز، ساری، کرمان، و سنندج با گروه آوا. برگزاری کنسرتی در اروپا با محمدرضا لطفی در آبان ماه. اجرای موسیقی «چشمه‌ی نوش» در فرانسه. انتشار نوارهای موسیقی «همایون مثنوی» ، «گنبد مینا» ، «جان عشاق» ، «چشمه‌ی نوش» و «یاد ایام». اجرای موسیقی «در خیال».

۱۳۷۵

درگذشت پدر در ۱۸ آذر ماه در سن ۸۵ سالگی. اجرای موسیقی «رسوای دل» در دبی. انتشار آلبوم موسیقی «در خیال» . انتشار نوار موسیقی «ساز قصه گو».

۱۳۷۶

تولد پسر دوم رایان (از ازدواج دوم) در ونکوور کانادا. اجرای برنامه های سه گاه و ماهور در کنسرتهای دور اروپا با همکاری داریوش طلایی ، سعید فرجپوری و همایون شجریان در پاییز. اجرای موسیقی «شب سکوت کویر». اجرا و انتشار آلبوم «معمای هستی» در کلن آلمان. اجرا و انتشار آلبوم موسیقی «شب وصل». انتشار نوار موسیقی «رسوای دل». انتشار نوار موسیقی ابوعطا «عشق داند».

۱۳۷۷

اجرای کنسرتهای تهران ، اصفهان و دور اروپا با گروه آوا. برگزاری کنسرت درامریکا در شهریور ماه.اجرای «آرام جان» . انتشار نوار «پیام نسیم». انتشار نوار موسیقی «شب سکوت کویر». انتشار نوار موسیقی «چهره به چهره». انتشار نوار موسیقی «راست پنجگاه».

۱۳۷۸

اجرای «ماهور» و«افشاری» در پنج شب کنسرت به نفع دانش‌آموزان در شهر هشتگرد. دریافت جایزه‌ی پیکاسو و دیپلم افتخار یونسکو از دبیر کل یونسکو «آقای مایور» شهریور ماه در پاریس. انتشار نوار «آرام جان» . اجرای «آهنگ وفا» .انتشار نوار تلاوت قرآن (به یاد پدر ۱ و ۲)

۱۳۷۹

انتشار کتاب‌ «راز مانا» ( زندگی، دیدگاه و آثار استاد آواز ایران، محمد رضا شجریان) ، کارغلامرضا کاشی ,محسن گودرزی ، و علی اصغر رمضانپور ؛ نشر کتاب فردا. اجرای برنامه ی «نوا» (بی تو بسر نمیشود) و «داد و بیداد» (زمستان است) در کنسرتهای دور اروپا و امریکا و کانادا به همراهی حسین علیزاده، کیهان کلهر و همایون شجریان. عمل جراحی کلیه و دهانه های معده در واشنگتن در ۲۰ اسفند ماه.

۱۳۸۰

انتشار آلبوم «زمستان است» . عمل جراحی برای چسبندگی روده در تهران در ابان ماه.

۱۳۸۱

انتشار آلبوم «بی تو بسر نمیشود». اجرای برنامه ی «راست پنجگاه» و«مرکب خوانی» (فریاد) در کنسرتهای دور اروپا و کانادا با حضور حسین علیزاده ، کیهان کلهر و همایون شجریان. انتشار نشریه ی «دفتر هنر» شماره‌ی ۱۵، ویژه‌ی محمدرضا شجریان در اسفند ماه در کالیفرنیا.

۱۳۸۲

انتشار آلبوم «فریاد». برگزاری کنسرت «همنوا با بم» برای زلزله دلخراش بم در دی ماه ۱۳۸۲

۱۳۸۴

برگزاری کنسرت در آذر ماه در تهران به همراه حسین علیزاده ، کیهان کلهر و همایون شجریان.

۱۳۸۵

انتشار دو آلبوم «ساز خاموش» و «سرود مهر». پایان همکاری با حسین علیزاده و کیهان کلهر.

۱۳۸۶

عمل جراحی روده در تهران. درگذشت مادر. برگزاری کنسرت بزرگداشت سعدی در تهران در مرداد ماه به همراه گروه آوا. انتشار آلبوم «غوغای عشقبازان» . برگزاری کنسرت در اصفهان در آبان ماه

۱۳۸۷

 تور کنسرت آمریکا در بهار. تاسیس گروه «شهناز» به سرپرستی مجید درخشانی. برگزاری کنسرت های متعدد به همراه گروه شهنا در تابستان و پاییز در تهران (آخرین کنسرتها در ایران تا پایان فعالیت هنری) با اجرای برنامه‌های «رندان مست»‌ و‌ «مرغ خوشخوان».

۱۳۸۸

 انتشار آلبوم «آه باران»‌ در بهار در همکاری مجدد با فرهنگ شریف. انتشار تصنیف «زبان آتش»‌ در حمایت از مردم. انتشار آلبوم «رندان مست» . شکایت از صدا و سیما به دلیل پخش بدون اجازه و سواستفاده از آثار او. برگزاری تور کنسرت در اروپا به همراه گروه شهناز در شهریور. برگزاری دو شب کنسرت در قونیه در آذر.

۱۳۸۹

برگزاری کنسرت در لندن ، فروردین ماه به همراه گروه شهناز. تور کنسرت اروپا و استرالیا به همراه گروه شهناز در بهار با اجرای برنامه «رندان مست» و «بی همزبان». برپایی نمایشگاه سازهای ابداعی در تهران. کنسرت مرداد ماه در فستیوال بیت‌الدین لبنان. کنسرت بهمن ماه در دوبی.

۱۳۹۰

انتشار آلبوم «مرغ خوشخوان»‌ در شهریور. برگزاری تور پاییزی کنسرت در اروپا به همراه گروه شهناز با اجرای برنامه «فکر عشق» (بیات اصفهان) و «ساکن جان» (سه‌گاه)

۱۳۹۱

تور بهاره کنسرت در آمریکا به همراه گروه شهناز. بازگشت به ایران پس از یک سال دوری از وطن در مهرماه. برگزاری کنسرت «رنگ‌های تعالی» به همراه برادران پورناظری و ارکستر سازهای نوین (سازهای ابداعی استاد شجریان) متشکل از نوازندگان بین‌المللی در زمستان

۱۳۹۲

برپایی نمایشگاه سازهای ابداعی در تهران

۱۳۹۳

برگزاری تور کنسرت در اروپا با اجرای برنامه‌های «سرگشتگان عشق» (راست پنجگاه) و «دل بی‌تاب» (دشتی و بیات ترک) در پاییز

۱۳۹۴

اجرای آخرین کنسرت در ۴ مهر ۱۳۹۴ در شهر قونیه

۱۳۹۵

انتشار پیام ویدئویی نوروزی و اعلام ابتلا به سرطان. انتشار آلبوم «طریق عشق» در ۵ مهر

۱۳۹۸

بستری شدن در بیمارستان جم در پی وخامت حال دراسفند ماه. انتشار آلبوم «خراسانیات»

۱۳۹۹

درگذشت در ۱۷ مهر در بیمارستان جم. خاکسپاری در آرامگاه فردوسی در توس در ۱۹ مهر.

زندگینامه